Activities

Helena Middle School Sports Registration Dates

Here are all the dates for sports at HMS for the 2018-2019 school year.  Stay tuned for registration forms.

Cross Country   

  • Boys/Girls Grades 6-8
  • Sept. 10 to Oct. 17

Volleyball

  • Girls Grade 8
  • Sept. 10 to Oct. 17

Basketball  

  • Girls Grades 6 & 7
  • Oct. 22 to Dec 6

Wrestling 

  • Boys Grades 6-8
  • Oct. 22 to Dec. 6

Basketball

  • Boys/Girls Grade 8
  • Dec. 11 to Jan. 24

Basketball

  • Boys Grades 6 &7
  • Jan. 28 to Mar. 7

Volleyball

  • Girls Grades 6 & 7
  • Mar. 11 to April 18

Track  

  • Boys/Girls Grades 6-8
  • April 22 to May 30

Registration forms will be available at the office prior to the sport season.  Please return to the office when completed.

 Activity Form 2018-19

 

clubs-and-activities-logo

Helena Middle School Clubs

  • ASL – sponsored by Ms. Dalton – Tues during lunch in room 119
  • Assistance Club – sponsored by Mr. FLatow/Ms. Fee – Monday during advisor in counselors office
  • Bobcat Birders – 6th grade – sponsored by Mrs. Grotbo – Wed 7:35 in room 122
  • Bobcat Birders – 7th & 8th grade – sponsored by Mrs. Grotbo – Tues during lunch in room 122
  • Book Club – 6th grade—sponsored by Mrs. Hunthausen – Tues at lunch
  • Chess Club — sponsored by Ms. Vedovatti – Tuesday after school room 201
  • Choir Club–sponsored by Mr. Reiter – Wednesday, Choir Room
  • Civics Club – sponsored by Ms. Mandeville – meets as needed
  • Coding – sponsored by Mrs. Erickson – October – Tuesdays – 3:00 – 4:00
  • Drama Club – sponsored by Mr. Reiter – Tuesday/Thursday – during advisor
  • Dungeon & Dragons – sponsored by Mrs. Friez – Fridays after school in the library
  • Dynamos Mountain Bike Club – sponsored by Mr. Roberts -April, May, Sept – Friday after school
  • Expedition Yellowstone – 8th grade – sponsored by Ms. Koch – Friday during lunch/recess room 232
  • Fitness Club—sponsored by Hogan – Tues, Wed and Thur 2:50-3:45
  • Flute/Clarinet – sponsored by Mrs. Nielsen – 2nd Semester – TBA – Room 233
  • Gaming Club – sponsored by Ms. Glueckert – Friday during advisor in room 123
  • HMS Outreach–sponsored Mr. Blaz & Mrs. Kaufman  – Thurs at lunch room 221
  • Industrial Tech Club –sponsored by Mr. Robertson – Thursday TBA during lunch
  • Jazz Band—sponsored by Mrs. Nielsen – Mondays and Fridays at 7 am
  • Magic The Gathering Club – sponsored by Mr Parrish – Wednesday 3pm, room 217
  • Maker Space – sponsored by Library – everyday 7:35-8:00 am and 2:55 – 3:30 pm
  • Mathcounts–sponsored Mrs. Ehli & Mr. Roberts – Wednesday after school, room 215/211
  • Newcomers Club—sponsored by Mrs. Hunthausen attendance by invitation only
  • Respect Club – sponsored by MS. Campbell – 7th & 8th grade – Wednesday during lunch room 119
  • Science Olympiad – 6th grade – sponsored by Mrs Burke – Wednesday – Room 206 during lunch
  • Science Olympiad – 7th & 8th grade – sponsored by Mrs. Grotbo/Mrs. Walsh – Wed – Room 122 – during lunch
  • Spanish Club – 8th  grade – sponsored by Mr. Zepeda – Wednesdays at lunch in 126
  • SLAC – sponsored by Mrs. Friez – Wednesday during advisor in the Library
  • Student Council—sponsored by Ms. Koch – Tuesday 7:30 am, room 232
  • WEB—sponsored by Mrs. McMahon, Mrs. Burke & Mrs. Snezek – meets as needed
  • Writer’s Club—sponsored by Mr. Franzen- Thursday 2:50 – 3:45 pm
  • YMCA Partnership-Daily after school. Questions? Contact Jenn Shaw, helenaymca.org/teens
  • & More!